Hormonların Cinsiyet Özelliklerine Etkileri

Hormonların Cinsiyet Özelliklerine Etkileri

Ergen olmadan önce kız ve erkek çocuklarındaki farklılık cinsiyetine uygun bir hayat yaşaması ve toplumun kendine verdiği role uygun hareket etmesidir. Ergenlik döneminde hormonların artışı ile her iki cinsiyetin birbirini fark etmesi doğaldır. Bu aşamada östrojen ve androjen seviyelerinde artış yaşanır ve cinsiyet özellikleri gelişmeye başlar. Üreme sisteminin bir parçası olan erkek ve dişi üreme organlarında şekil değişikleri, vücuttaki his ve duyguların artması ile süreç ilerlemeye başlar. Bu dönemde istanbul cinsel hayatı destekleyen klinik ve hastaneler sürecin kontrollü ilerlemesine yardımcı olmaktadır.

Cinsiyete Bağlı Farklılaşmalar

Ergenlik dönemiyle birlikte erkekler de ve kızlarda fiziksel ve duygusal değişimler yaşanır. Kızlarda göğüslerin büyümesi, kalçalarının irileşmesi gibi fiziksel değişimler yaşanır. Erkeklerde de testik ve penis büyümesi, kıllanma ve daha sert kemiksi yapının oluşması başlar. Daha kalınlaşan sesler, el ve vücuttaki tüylerin kalınlaşması ergenlik döneminin fiziksel cinsiyet değişimleri arasında yer alır.

Ergenlikte İstenmeyen Cinsel Duyguların Önlenmesi

Tehlikeli bir dönem olan ergenlik dönemindeki fiziksel değişime bağlı olarak cinsiyetin beklentilerine de doğru karşılık verilmesi gerekir. Ergenlikte istenmeyen cinsel eğilimlere yönelmeye engel olmak için bir takım ilaçlı tedaviler uygulanır ve psikolojik tedaviler denenir. Hormon tedavileri de bu konuda en çok başvurulan seçenekler arasında yer alır.